Zvířata nejsou našimi bratry ani podřízenými- jsou to jiné národy, zachycené spolu s námi v síti života a času.

 

LANDSEER

Plemenné znaky landseera

Nemoci a vady

Standard

 

LANDSEER (evropsko-kontinentální typ) Standard č. 226 / 01. 10. 1997 / F

ZEMĚ PŮVODU: Německo / Švýcarsko PŘEKLAD DO FRANCOUZŠTINY: Dr. Paschoud PŘEKLAD Z FRANCOUZŠTINY: Helena Dvořáková

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 24. 08. 1960.

POUŽITÍ: hlídací a společenský pes.

KLASIFIKACE FCI:Skupina 2 Pinčové a knírači, molosové, horští a švýcarští salašničtí psi a jiná plemena Sekce 2.2 - molosové, typ horský. Bez pracovní zkoušky .

CELKOVÝ VZHLED: Landseer musí působit dojmem velkého, robustního, harmonických forem. Nohy, zvláště u psů, jsou relativně vyšší než je tomu u černého novofoundlandského psa.

HLAVA: Kůže na hlavě je bez vrásek, pokrytá krátkou a jemnou srstí. Modelace hlavy je výrazná, výraz je ušlechtilý.

MOZKOVÁ ČÁSTMOZKOVNA: Široká a mohutná. Týlní hrbol je výrazný.Stop:Výrazný, obvykle ne tak výrazný a tak strmý jako u svatobernardského psa

OBLIČEJOVÁ ČÁST: Nos: černý. Čenichová partie: Měřeno od stopu odpovídá délka tlamy její hloubce.Pysky: Suché, černě pigmentované. Pokud možno těsně přiléhající horní pysk, neslintající, by měl mírně překrývat spodní.

Čelisti / zuby: Nůžkový skus.

Líce: Středně vyplněné líce přecházejí plynule do čenichové partie.Oči: Středně velké, středně hluboko uložené, hnědé až tmavě hnědé (světle hnědé se mohou tolerovat); s přátelským pohledem; Oční víčka ve tvaru mandle, spojivka není vidět. Vysloveně světlé oči (sírově žluté nebo žlutošedé) jsou vadou; vadou jsou také příliš blízko u sebe posazené oči.Uši: Středně velké; dosahující až k vnitřnímu koutku oka, natáhneme-li je tím směrem, trojúhelníkového tvaru, dole poněkud zaoblené; nasazené vysoko, ale nejsou zavěšené příliš daleko vzadu; těsně a hladce přiléhají ke stranám hlavy; s krátkým a jemným osrstěním; delší třásně srsti jsou jen na zadní části v místě zavěšení ucha.

KRK: Průřez krku není zcela kruhový, ale lehce vejčitý; je svalnatý a symetrický; V oblasti, kde vychází z partie hrudi a plecí je široký, směrem k hlavě se mírně zeštíhluje.Jeho délka od týlního hrbolu až ke kohoutku činí přibližně 3 až 4/5 délky hlavy měřené od týlního hrbolu až ke špičce čenichu. Výrazný lalok na hrdle nebo na krku není žádoucí.

TĚLO: Velmi široké a mohutné od lopatek až po záď. Délka hřbetní partie, měřená od kohoutku až po místo nasazení ocasu musí být skoro stejná, jako dvojnásobek délky hlavy.Hřbet: pevný, rovný. Bedra: svalnatá. Záď: Široká, mohutné polštáře svalů ji formují zboku i zezadu. Hruď: hrudní koš tvoří silně klenutá žebra, přechází do široké hrudi mezi silně osvalenými lopatkami. Břicho: Málo vtažené. Mezi břichem a bedry by měla být zřetelně patrná plochá prohlubeň v oblasti slabin.Slabý hřbet, klesající hřbet, povolená bedra, příliš krátká poslední žebra nebo silně vtažené břicho jsou vadou.

OCAS: silný, přesahující mírně hlezenní kloub, bohatě osrstěný přiléhavou srstí, která však netvoří vlajku. V klidu a v postoji je ocas svěšsný, s koncem mírně zahnutým nahoru. V pohybu a je-li pes vzrušen, může nést ocas v prodloužené linii hřbetu s koncem zahnutým směrem vzhůru. Deformované ocasy a ocasy zatočené na hřbetě jsou vylučující.

KONČETINY HRUDNÍ KONČETINY: Silné, mohutné svalstvo vycházející z plecí obaluje silné kosti ramen, spojené s předníma nohama, postavenýma v ose, které jsou perfektně rovné svalnaté a korektně zaúhlené. Celá zadní strana přední nohy, až po loketní kloub, je pokrytá dlouhou srstí ve formě praporců. Loket: Lokty přiléhají k nejspodnější části hrudníku. Jsou postaveny poměrně vysoko a směřují přesně dozadu.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Celá zadní noha musí být mohutná. Pánevní končetiny jsou lehce pohyblivé,jejich kostra musí být silná a osvalení mohutné. Praporce jsou středně výrazné.Stehna: Vrchní část stehna je obzvlášť silně vyvinutá.Paspárky: Přítomnost paspárků je vylučující. Vyskytnou-li se, měly by se odstraňovat co nejdříve po narození. Kravský postoj a nedostatky v úhlení jsou vadou.POHYB: Končetiny jsou velmi svalnaté, pohyb je uvolněný a krok prostorný.

ZEVNĚJŠEK:

SRST:Osrstění by mělo být s výjimkou hlavy dlouhé, co nejhladší a co nejjemnější, měkké na omak, promísené podsadou; ta není tak jemňoučká,jako u černého novofoundlandského psa. Mírně zvlněné srsti na hřbetě a stehnech se nepřikládá žádný význam.Srst, kterou kartáčujeme proti směru růstu chlupů, musí se opět sama položit do správné polohy.

BARVA: Základní barva srsti je jasně bílá s černými plotnami rozmístěnými na trupu a zádi. Krk, hruď,břicho, přední nohy od loktů dolů, zadní nohy od kolen dolů a ocas musí být bílé. Hlava je černá. Za žádoucí znak, který by se měl upevňovat chovem se považuje bílá oblast tlamy s bílou, symetrickou, nepříliš širokou lysinou, která dělí masku na dvě půlky. Stříkání v bílém podkladu, které se dosud vyskytuje, není vadou, ale je třeba je chovem omezovat.

VELIKOST: Kohoutková výška landseerů se smí pohybovat v následujícím rozmezí:u psů: v průměru mezi 72 a 80 cm u fen:v průměru mezi 67 a 72 cm Menší odchylky směrem dolů nebo nahoru se tolerují.CHYBY: Jakákoliv odchylka od výše uvedeného standardu musí být považována za chybu a musí být penalizována podle stupně její závažnosti.

N.B.: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata, kompletně sestouplá v šourku.

 

.