MAJITELŮ LANDSEERŮ NENÍ MNOHO, ALE KDO SE S NIMI JEDNOU SEZNÁMÍ A ZAČNE JE CHOVAT, ZŮSTANE JIM VĚRNÝ NAPOŘÁD, STEJNĚ JAKO LANDSEER JIM.

 

Čím krmíme

 

Od mého nejrannějšího dětství mne životem provázejí psi. Většinou obyčejní venkovští voříšci, které nám někdo daroval nebo jsem si je vydyndala na mámě. Všichni tihleti pejsánci byli často krmeni tím, co zbylo od stolu, občas se jim uvařilo nějaké maso, jako příloha byly nudle nebo chléb, vlastně jsme si nikdy doma hlavu nelámali přemýšlením, zda je to pro pejska to nejlepší nebo ne, pokud byl pejsek zdravý a vitální, pak pro to ani nebyl důvod. A že tihleti pejsci zdraví byli přenáramně, o tom svědčí především délka jejich života bez zásahů veterináře, který byl jakýmsi "přepychem" pro zhýčkané vyšlechtěné psy. Téměř všichni psi se dožili věku více než 14 let a to je věk pro psa kmetský.

Avšak to, co bylo zdravé pro pejsky tehdy, už dnes není dávno pravdou, lidé se stravují jinak, jídla jsou překořeňována a přesolována, životní prostředí už také není co bývalo, psi stejně jako lidi častěji trpí civilizačními chorobami a navíc je známo, že právě obyčejní venkovští voříšci jsou daleko zdravější než jejich vyšlechtění bratři. Je to důsledek právě šlechtění, kdy se v zájmu zachování a zakotvení vlastností typických pro dané plemeno, nejprve začínalo s chovem na pár jedincích spolu úzce spřízněnými, nevědělo se nic o negativním dopadu blízké příbuzenské plemenitby a tím se vyšlechtěný pes stal poněkud méně odolným a více náchylným k různým dědičným nemocem apod. Zároveň se však zakotvily ty žádoucí vlastnosti, pro které bylo plemeno vyšlechtěno, vlastně je to "něco za něco" a záleží jen na lidech, na chovatelích a majitelích, jak se s tím poperou.

Že má strava vliv na zdraví a vitalitu pejska určitě není třeba nikoho přesvědčovat, tohle je všeobecně známo, proto je opravdu dobré vědět, co je nejlepší stravou pro psy a umožnit tak svému psovi, tomu věrnému průvodci svých dní, zdravý a plnohodnotný život. Abychom se co nejlépe přiblížili přirozené stravě psa, vezme si jako vzor stravovací návyky vlka, přímého předka všech dnešních psích plemen a porovnáme v čem se různé druhy krmiv přirozené stravě blíží a kde se vzdálily.

 

Druhy krmiv:

Termicky extrudované suché krmiva

jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou jsou bioaktivní (životodárné) látky (především enzymy a vitamíny) zničeny. Bílkoviny, tuky, stopové prvky, minerální látky jsou teplem poškozeny. Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit) a pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou oklamány.

Za studena lisované suché krmiva

jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní bioaktivní látky zůstanou ve své původní (přírodní) podobě a v celém původním spektru organismu psa k dispozici. Přírodní vitamíny na rozdíl od umělých (chemie) nezatěžují orgány látkové výměny (játra, ledviny), což bývá častá příčina takzvané alergie nebo kožních problémů. Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku (minimální riziko torze) a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena lisovaná krmiva přírodnímu vzoru výživy psa (vlk) nejblíže.

Konzervované vlhké krmivo

Maso a obsažené přílohy je konzervováno vařením. Podle platného zákona však musí být ohřáno minimálně na 138 stupňů celsia (sterilizace). Tím je dosažena expirační doba 2 až 3 roky. Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) poškozena, zničena nebo uzavřena. Výživovým a zdravotním problémem je pak u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) a na kostky nakrájené sojové či jiné masové náhražky (kafilerní produkty).

Doma vařená strava

Výhodou vaření oproti konzervám je, že si chovatel psa sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.). Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, vločky, těstoviny, brambory a podobně je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek bohužel jen o trochu lépe než při krmení konzervami. Zkrácenou dobou vaření nebo dušením však můžeme výrazně snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra.

Syrová strava BARF

(syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka). Syrová výživa jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu psa nejhodnotnější. Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku některých živin (podobně jako u doma vařené stravy) musíme při volbě ingrediencí dbát na vyváženost a pestrost této syrové výživy. K syrové a vařené stravě podáváme přírodní doplňky výživy.

Co je to BARF? BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka, který je přímým předkem všech plemen našich dnešních psů.

Tento způsob krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost krmení na chovatele. Možná i proto je předmětem častých sporů jak majitelů psů, chovatelů, tak i veterinárních lékařů. Opravdu jsou granule a jiná průmyslově vyráběná krmiva (např.konzervy) to nejlepší? Jedli by jste to celý život vy? Zkuste si položit otázku- čemu by tak dál můj pes přednost? Masu nebo granulím?

Proč BARF?

Proč stále větší okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem - BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru na míle vzdálená. Snad vás napadne myšlenka, že dnešní vyšlechtěný pes už přece není žáden divoce žijící vlk, když ale uvážíte, že vlci i psi stále ještě mají shodnou DNA a tedy se spolu mohou pářit a přivést na svět potomstvo, pak jsou stravovací návyky vlka vzorem nejlepším. Navíc jakékoli změny v přírodním běhu trvají tisíce let, takže tak dlouho bude psovi trvat než své hluboce zakořeněné přirozené stravovací návyky změní a stane výlučně pojídačem granulí.

Podle různých výzkumů a statistik dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina. Proto stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je právě BARF.

Jak jste už z předchozích článků pochopili, jsem zastáncem krmení BARF a věřím, že i mí psi, kdyby uměli mluvit, by se za tuhle formu krmení postavili.

Co o krmení BARF napsali jiní:

 

Průběžně doplňuji.............